باراک یزید اوباما   

نام حسین این روزها که عازم قربانگاه خویش است، بار دیگر در هیاتهای مذهبی بر زبانهاست. از پایان دعای عرفه که روضه مسلم خوانده می شود تا روز قربان که پیامک "و فدیناه بذبح عظیم" مبادله می شود، تا پایان جشن های غدیر که در بسیاری از هیاتها چراغها را خاموش می کنند تا عزای سید الشهدا را آغاز کنند...


اما این روزها نام یک حسین دیگر نیز بر زبانها جاری است؛ باراک حسین اوباما که قرار است بیستم ژانویه سوگند یاد کند، اعلام کرده است در مراسم تحلیف از نام میانه خود یعنی "حسین" استفاده خواهد کرد.

طبق گزارشی که در پایگاه اینترنتی دی‌ولت آلمان به چاپ رسیده است اظهارات اوباما در راستای ادا شدن نام کاملش در مراسم تحلیف جای تعجب ندارد چرا که وی قبلا نیز اظهار داشته بود که تصمیم دارد چهره‌ی آ‌مریکا را در دنیای اسلام بهبود بخشد و اظهار داشته بود: ما دارای فرصت و امکانی فوق‌العاده هستیم تا به تجدید چهره‌ی آمریکا در دنیا و به ویژه دنیای اسلام بپردازیم.

دی‌ولت در ادامه آورده است، تصمیم اوباما برای آن که نام کوچکش که یک اسم اسلامی است در کشور اولین اقدام وی در جهت عملی کردن اظهارات قبلی‌اش محسوب می‌شود و استناد به این می کند که برخی از رییس جمهورهای سابق نام میانی خود را در سوگند نیاورده اند.

من روزی که شنیدم که نام میانی اوباما "حسین" است، به سرعت به یاد "صدام حسین" افتادم. درست در روزهایی که با پیروزی انقلاب موجی از شیعه گرایی در جهان راه افتاد و بسیاری به مذهب ظلم ستیز و ضد استکباری شیعه روی آوردند؛ در کشور عراق که مهد شیعه بود، فردی بر روی کار آمد که نام "حسین" را با خود داشت و تصویری مخدوش و ظالمانه از این نام بر جای می گذاشت. به گمان من کودتای مشکوک صدام نه تنها برای مقابله با قدرت ایران که به تازگی بر پشتیبانان شاه پیروز شده بود، بلکه برای خشن جلوه دادن لطیف ترین نام عالم و تمام پیامهایی که با نام حسین بر جهان استیلا یافته بود رخ داد.

گویا اینک نیز پس از موج شیعه گرایی بعد از جنگ 33 روزه لبنان و پس از موج تمایل به مذهبی که رییس جمهور مستحکمی همچون احمدی نژاد را به رخ جهان کشیده است (آنچنان که در آمارها به خوبی دیده می شود)؛ نیاز به کریه نمایی نامی که به اتکای قدرت آن پشت یکی از قوی ترین ارتش های  جهان در برابر یک گروه چریکی به خاک مالیده شد و به اتکای تفکر "هیهات من الذله" که چکیده عاشورای او بوده است، ملتی علی رغم چهار قطعنامه تحریم همچنان در راستای حقوق مسلم خود به پیش می روند ضروری نموده است.

اما یادمان نرفته است که تفکر شیعی به سرعت نام صدام را "صدام یزید" صدا می نمود، و اگر به راستی اوباما این تغییر مواضعی که اخیرا واضح تر به نمایش گذاشته است را ادامه دهد و مخاصمه اش با اسلام را برخلاف تبلیغات گذشته اش علنی تر کند، دیری نخواهد پایید که او نیز "باراک یزید اوباما" خواهد گشت. و راه حسین همچنان ادامه خواهد یافت که به این دسیسه ها نام دریاگون حسین نجس نخواهد شد.

متن کامل
۱۳۸٧/٩/٢۳ - محمد مهدی اسلامی