فتنه های پس از استیضاح و وظیفه اصولگرایان   

"فضای بی بند و باری در حرف زدن و اظهارات علیه دولت چیزی نیست که خدای متعال به آسانی از آن بگذرد." این سخنان درد آلود رهبر معظم انقلاب و اظهار ناخرسندی شدید از فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی کشور ،تنها یک روز پس از جریان پر هیاهوی استیضاح کردان بود، استیضاحی که به گمان نگارنده مهر تاییدی بر اصولگرایی نمایندگان مردم بود. استیضاحی که با کارگردانی بسیاری از نمایندگان حامی دولت پیش رفت و حتی برخورد با فرد خاطی در ماجرای چک 5 میلیون تومانی نیز توسط نماینده حامیان دولت در جلسات 5+6 صورت گرفت و از این جهت نمی توان رنگ ضدیت دولت به آن داد. در این استیضاح فارغ از اینکه آقای کردان در جعل مدرک مقصر بوده است یا نه با ضدارزش های بزرگی همچون دروغ و فریب برخورد شد و در نهایت به دنبال عدم تبعیض مجلس در برخورد با خاطی، بر خلاف تصور روزنامه اعتماد ملی که نتیجه این استیضاح را یک بازی باخت- باخت برای اصولگرایان دانسته بود، یک پیروزی بزرگ و سرافرازی در پیشگاه ملت به ارمغان آورده شد.


اما در جریان این استیضاح یک واقعیت رنگ جدی به خود گرفت، برخی گویی تلاش بی وقفه ای داشتند تا از این رهگذر بر افکار عمومی گرد بی اعتمادی بپاشند و در این راه از هیچ وسیله ای دریغ نورزیدند. این امر در هر دو سوی جریان استیضاح وجود داشت، هم برخی مدافعان کردان و هم کسانی که سعی داشتند از این آب گل آلود ماهی بگیرند، رگه های جدی از تلاش برای تشویش اذهان عمومی را به نمایش گذاشتند. شاید رفتار ناشایست آقای کردان در برخورد با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را نیز  بتوان بخشی از این کژرفتاری ها دانست. این کشمکش تا آنجا شدت یافت که بر خلاف رویه معمول، رهبری لب به گلایه گشودند: " در گوشه و کنار افرادى، جریان‌هائى، مجموعه‏هائى به اسم‌هاى مختلفِ نخبگان سیاسى و غیر این‌ها، فضاى جامعه را مشوش می‌کنند، فضاى جامعه را از صفا و صداقت تهى می‌کنند، مردم را دچار اغتشاش ذهنى، دچار تردید می‌کنند. "

اما در این میان برخی گروه ها نیز به صورت مشخص تلاش کردند در پس لرزه های ناشی از این استیضاح ، هدف خود که همانا تضعیف دولت بود را دنبال نمایند. کسانی که به صورت جدی به دنبال نیامدن احمدی نژاد به هر قیمتی می باشند. همین گروه بی شک مخاطب سخنان رهبر فرزانه انقلاب در هشتم آبانماه نیز بودند، زمانی که با تأکید بر حفظ وحدت، امید، نزدیکی دل‌‏ها به یکدیگر، کار و تلاش روزافزون خاطرنشان کردند: "مسائل مربوط به انتخابات به ویژه حضور پرشور مردم در آن، در همان ایام نزدیک به انتخابات بسیار مهم است اما عده‌‏ای با عجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده‌‏اند که این فعالیت‌‏های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن‌‏ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر، و برخی بدگویی‌‏ها می‌‏شود و این، به ضرر مصالح کشور است."

اما با پایان استیضاح موجی از بدگویی ها و بی انصافی ها در میان مخالفان دولت به جریان افتاد. برخورد با این رفتار "ضد اصولگرایانه" که خلاف سخنان صریح رهبر انقلاب است، بی شک تنها در سایه همدلی تمام کسانی که خود را به صفت اصولگرایی معرفی می کنند در حمایت از دولت و باقی گذاشتن انتقادات برای محافل خصوصی و روزهای پس از فرو نشستن غبار این امتحان بزرگ اصولگرایان، ناکام خواهد ماند. امروز حمایت از دولت و پیشگیری از افزوده شدن شکاف ناشی از گذشته ها در میان اصولگرایان، تنها متوقف بر امتثال امر از ولی فقیه و پرهیز از تاویل و تفسیر نمودن سخنان ایشان در مسیری بر خلاف تصریح است. اگر بخواهیم منصفانه بنگریم، نمی توان چشم بر برخی اشتباهات عده قلیلی از اصولگرایان در سخنانشان که در روزهای گذشته موج های شدیدی علیه دولت آفرید، غفلت کرد. بی شک مقصود سخن آن افرادی که از سر دردمندی و خیرخواهی سخن گفتند نیست، کسانی مخاطب این کلام هستند که با کینه های شخصی جریان های تندی علیه دولت را مدیریت کردند که تنها موجب خرسندی دشمنان اصول انقلاب گردید.

و اگر ما نیز امروز در برابر ایشان سکوت کنیم بی شک در ظلم آنها شریک هستیم. ظلم هایی که رهبر انقلاب با اشاره به آنها هشدار دادند دامن همه، اعم از ظالم و غیرظالم را خواهد گرفت.

متن کامل
۱۳۸٧/۸/۱٧ - محمد مهدی اسلامی