خاتمی ، بنیاد باران و انتخابات   

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب محمود احمدی نژاد بود که خبرهایی شنیده شد که سید محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق دو موسسه با نامهای موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و بنیاد باران (بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران) را تاسیس نموده است.


پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب محمود احمدی نژاد بود که خبرهایی شنیده شد که سید محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق دو موسسه با نامهای موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و بنیاد باران (بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران) را تاسیس نموده است.
وی پس از تاسیس این دو موسسه و در آخرین روز ریاست جمهوری خود در مصوبه‌ای در 11 مرداد ماه 1384 نام این دو موسسه خصوصی را به لیست موسسات قانون استخدام کشوری اضافه کرده و همان روز با ابلاغ این مصوبه، برخی از مدیران و کارشناسان دولت را با حقوق و مزایای دولتی به موسسه خصوصی تاسیس شده توسط خود منتقل نمود.
بر اساس مصوبه دولت قبل، کارشناسان و مدیران بنیاد خصوصی خاتمی از حقوق و مزایای دولتی کشور و همچنین ردیف بودجه دولت استفاده کرده و مزایای گسترده موسسات موضوع ب ماده 11 قانون استخدام کشوری شامل آنها می‌گردید.
در اواسط مهرماه 1384 خبر لغو مصوبه دولت گذشته در مورد پرداخت حقوق و مزایای دولتی به کارمندان دو موسسه خصوصی تاسیس شده توسط سید محمد خاتمی بر اساس تصمیم دولت نهم منتشر گردید. در نتیجه به نظر می رسد فرصت دو ماهه موجود برای بهره گیری از مزایای دولتی فرصت خوبی بوده است تا این بنیاد روزهای نخستین خود را سپری کند؛ اگرچه گزارش هایی نیز در خصوص دیگر برداشتها از منابع عمومی در راستای تاسیس این بنیاد شنیده می شود.
اما این بنیاد که به ظاهر و بر اساس اساسنامه اش "دارای شخصیت حقوقی مستقل و غیرانتفاعی است و در همه عرصه های مختلف، از جمله آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فعالیت خواهدکرد." بیش از هرچیز به فعالیت های سیاسی روی آورده است. اگرچه این نوع عملکرد هرچند در اساسنامه قید نشده بود اما در برنامه های کلان آن بنیاد  به تصریح مورد اشاره قرار گرفته بود که "حمایت حقوقی از مدیران دوران اصلاحات" و "دفاع از عملکرد دولت اصلاحات و گرد آوری و نشر تجارب مدیریتی آن دوره" و البته ظاهرا بخش محذوف به قرینه معنوی که تلاش برای بازگرداندن این مدیران به قدرت است.
برای اثبات اینکه این بنیاد که با بودجه عمومی راه اندازی شده است به چه سنخ فعالیت هایی روی آورده است ، کافی است به اظهارات خود اصلاح طلبان نگاهی بیاندازیم. علی محمد غریبانی، سخنگوی ستاد جنبش مردمی اصلاحات در آستانه چهارمین انتخابات شورهای اسلامی شهر و روستا لیست اعلام شده اصلاح طلبان را لیستی از پیش تعیین شده در مؤسسه باران دانسته بود. در تیرماه سال جاری نیز یکی از اعضای شاخه دانشجویی حزب اعتماد ملی، با بیان اینکه جریان اصلاحات در درون خود احزاب شناسنامه دار دارد، اظهار داشته بود: موسسه باران چون اساسا ماهیت حزبی ندارد، نباید خود را در زمره احزاب اصلاح طلب به شمار آورد.
اما خروجی های این بنیاد بر روی سایت آن نیز گویای این است که بنیاد باران در قد و قواره یک حزب دولت ساخته ظاهر شده است؛ به عنوان نمونه چندی پیش این سایت با انتشار یادداشتی به قلم فیاض زاهد، به خاتمی توصیه کرد که برای تفرقه افکنی میان اصولگرایان تلاش نماید و اعلام کرد: «چنانچه خاتمی برنامه ای برای حضور دارد، نیازی به اعلام زودهنگام آن نیست. چه بسا تاکتیک چراغ خاموش برای ایجاد تفرقه، برانگیختن حس رقابت داخلی و فضاسازی برای ورود چهره های جدید اصولگرا مناسب تر باشد.»
بر روی خروجی های این حزب نیز بیش از هر چیز خبرهایی در خصوص نامزد شدن یا نشدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری مورد نظر قرار گرفته است و از زوایای مختلف به بحث گذاشته شده و حتی مواضعی کاملا انتخاباتی از قول بنیاد باران علی الخصوص مرتضی حاجی مدیرعامل بنیاد باران بر روی خروجی آن قرار می گیرد. سخنان حاجی چنان است که به شدت یادآور مسئولیت او به عنوان رییس ستاد انتخاباتی خاتمی در سال 1376 است.
اگر به یاد بیاوریم که خاتمی پس از پیروزی در انتخابات 1376 چندین بار اشاره کرده بود که ما به امید پیروزی نیامده بودیم و تنها به تشکیل یک حزب اپوزسیون قدرتمند می اندیشیدیم (قریب به مضمون) ، و این گفته او را در کنار ماده 12 اساسنامه این بنیاد قرار دهیم که "رئیس بنیاد که ریاست مجمع عمومی و شورای عالی بنیاد را برعهده خواهند داشت، حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید محمّد خاتمی می باشند" و آنگاه این فعالیت ها را از نظر بگذرانیم ممکن است که به این اندیشه بیافتیم که بنیاد باران همان حزبی باشد که خاتمی در سال 1376 قصد تاسیس آن را داشت.
اما استناد دیگری نیز بر کارکرد حزبی این بنیاد باقی است؛ تاسیس دفاتر استانی که به تازگی در دستور قرار گرفته و پس از استان خراسان رضوی ، دومین شعبه این بنیاد در آذربایجان غربی افتتاح شد و محمدرضا عارف رئیس هیات‌ مدیره بنیاد باران نوزدهم شهریورماه در مراسم افتتاح دفتر استانی بنیاد باران در ارومیه ، ضمن تاکید بر اینکه «خاتمی‌ بهترین گزینه‌ جبهه‌ اصلاحات برای حضور در انتخابات است»، خواستار آن شد که «اصلاح‌طلبان بنیاد باران را کانون تفکر اصلاح‌طلبی بدانند که مهم‌ترین نقش آن همگرایی و به اجماع رساندن دوستان اصلاح‌طلب در زمینه‌های سیاسی اجتماعی و مدیریتی است.»
با این وصف دو سوال جدی باقی است؛ اگر قرار است ریاست بنیاد باران و دیگر دوستان ایشان ، «باران» را در قامت یک حزب تمام عیار به میدان آورند،  آیا به نظر آنها که ادعای قانوگرایی را دارند ، نیازی نیست که به وزارت کشور و کمیسیون ماده 10احزاب مراجعه نمایند و «حزب باران» را به طور رسمی ثبت نمایند؟ دیگر آنکه اگر چنین است، وضعیت هزینه هایی که از بودجه کشور برای راه اندازی این حزب صرف شد چه خواهد گردید و آیا نیازی به بازخواست مدیران دولت هشتم برای چنان مصوبه ای نیست؟ راستی چه کسانی بودند که در نفی احزاب دولت ساخته داد سخن می راندند؟

 

متن کامل
۱۳۸٧/٦/٢۳ - محمد مهدی اسلامی