قیام سی تیر و غرور مصدق   

سی تیرماه 1331 قدرت سیاسی روحانیت  به صورت عینی در برابر در چشم دولت های غربی و دستنشانده آنهاتصویر گشت. صفحات این هفته ویژه تاریخ انقلاب اسلامی در روزنامه ایران (که چهارشنبه هر هفته چاپ می گردد) را به این موضوع اختصاص داده ایم. آنچه در پی می آید نسخه کامل مصاحبه ام با حاج هاشم امانی در این خصوص است که نسخه چاپی آن مختصر تغییراتی نسبت به آن داشته است. در پایان هم لینک های مرتبط را تقدیم می کنم:

متن کامل
۱۳۸٩/٤/۳٠ - محمد مهدی اسلامی

   آزمون پس از فتنه و مارقین زمانه   

چندی پیش رهبر فرزانه انقلاب، در جمع اساتید بسیجی سخنانی در ضرورت اتحاد ایراد فرموده و تاکید کردند که « بنده مخالفم با سخنی و حرکتی و نوشتاری که حتی اگر با انگیزه درست و با انگیزه صادقانه است، موجب شقاق و شکاف می شود. بنده موافق نیستم، اگر کسی نظر من را می خواهد بداند، نظر من این است که عرض کردم. ما بایستی انسجام را ایجاد کنیم...»

متن کامل
۱۳۸٩/٤/٢٩ - محمد مهدی اسلامی

   برگهای ناخوانده از پرونده ستاد ضدکودتای نوژه   


درباره کودتای نوژه و موفقیت چشمگیر نظام اسلامی بر اساس گزارش مردمی که نشان از میزان مقبولیت آن داشت، بسیار گفته و نوشته شده است. متن ذیل به روی دیگر سکه می‌پردازد؛ جایی که کودتاگران هم نفوذی داشتند. این پرونده به خوبی نشان می‌دهد که کسانی که اتحاد منافقین انقلاب، اپوزسیون‌هایی همچون بختیار، عراق و پشتیبانی آمریکا را توهم می‌دانند، سخت در اشتباهند و این اتحاد حاصل سالهای پس از رویارویی مسلحانه نیز نیست. بر اساس اسناد به کار رفته در گزارش زیر، آنها در سال 1358 نیز برای انجام کودتای نوژه و دیگر اقدامات براندازانه با یکدیگر متحد بوده‌اند.

متن کامل
۱۳۸٩/٤/٢۳ - محمد مهدی اسلامی

   روزهای فرماندهی حاج احمد -معرفی کتاب   

متن کامل
۱۳۸٩/٤/۱٤ - محمد مهدی اسلامی

   شهیدانی که در محاق خورشید بهشتی رفتند   

آخر هر ماه قمری که ماه در آن پنهان است و نه در بامداد آن به نظر آید و نه در شبانگاه آن، در اصطلاح علم نجوم این رخداد که در عین وجود، دیده نشود را محاق می‌گویند.

در ماجرای انفجار حزب جمهوری اسلامی نیز، شهدای بزرگواری بودند که در شعاع نورانی شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی دیده نشدند. شهدایی که اگر در مناسبتی دیگر به شهادت می‌رسیدند، قطعا تجلیل ویژه‌ای از آنها می‌گشت، چندین چهره انقلابی، وزیر، نماینده مجلس و ...

سال گذشته توفیق یار شد تا ویژه‌نامه‌ای برای شهید محمد منتظری (+) تدارک ببینم و امسال مختصر یادی از برخی دیگر از این شهدا در روزنامه ایران نمودم. آنچه در پی می‌آید دو بخش از این یادمان است، نخست سخنان امام خامنه‌ای و سپس مصاحبه‌ای با یکی از همرزمان آنها که بیشتر به معرفی شهید حسنی (اجاره‌دار) پرداخته‌ام.

متن کامل
۱۳۸٩/٤/۱٢ - محمد مهدی اسلامی

   اپوزسیون جمهوری اسلامی ایران - معرفی کتاب   

طبق وعده معرفی هر هفته یک کتاب پیرامون تاریخ انقلاب اسلامی، این هفته هم کتابی درباره سازمان منافقین معرفی نموده‌ام:

متن کامل
۱۳۸٩/٤/۱٢ - محمد مهدی اسلامی

   روش‌های تکراری آشوب‌طلبان و توهم بیشمار بودن   

در کلام مولا امیرالمومنین علیه السلام،‌بازخوانی تاریخ و عبرت از آن، یکی از ابزار بصیرت افزایی است. بصیرتی که در دوران فتنه‌ها بیش از همیشه بدان نیازمندیم. بازخوانی چگونگی رخدادهای 30 خردادماه 1360،‌ روزی که سازمان مدعی خلق بر علیه خلق دشنه کشید و مردم بی‌گناه را به جرم حمایت از انقلاب به شهادت رساند، یکی از نقاط عطف تاریخ انقلاب اسلامی است که بسیاری از مناسبات سیاسی را تغییر داد.

متن کامل

   پشت پرده سازمان منافقین   

یکی از وبلاگ نویسان محترم، پیشنهاد دادند که برای آشنایی با تاریخ انقلاب، کتاب‌هایی را معرفی کنم. از قضا مدت کوتاهی است که در روزنامه ایران هفته‌ای یکبار چهارشنبه‌ها صفحاتی را به تاریخ اختصاص می‌دهند و از هفته گذشته معرفی کتاب را آغاز کرده‌ام. در اجابت ایشان، معرفی این کتاب‌ها را روی وبلاگ هم قرار خواهم داد.

متن کامل

   پرونده یک تبعیض در دستگاه قضایی   

یکی از ویژگی‌های لازم برای قضات و مسئولان قضایی، توصیه ناپذیری آنها است. یکی از الگوهای معاصر این امر را می‌توان با بررسی کارنامه شهید لاجوردی ترسیم نمود. لاجوردی که حتی در پرونده یک شیاد آشنا به قانون که توانسته بود منزل خواهر او را تملک کند، حاضر نشد علی‌رغم علمش به مظلوم واقع شدن خواهر، برای او توصیه نماید. این روحیه او در برابر دشمنان نظام دو چندان می‌گشت و از این رو توصیه‌کنندگان برای منافقین در چشم او بسیار کریه بودند. آنچه در پی می‌آید یکی از اینگونه پرونده‌ها است که در برابر آن او مرگ خود را از خدا می‌خواهد و به خوبی نشان‌دهنده نقاطی که از آن آسیب دیده‌ایم می‌باشد. مطلب زیر را برای "رمز عبور2" نوشته بودم که به مناسبت هفته قوه قضائیه تقدیم می‌کنم، شاید به عبرت‌گیرندگان امروزی سودی بخشد:

متن کامل