شهید باکری و جنبش سبز   

مدتی است برایم در بخش نظرات درباره مطالب خواهر شهیدان باکری نظراتی داده شده بود. من و فرزند شهید باکری سالهاست با یکدیگر دوستی داریم و البته اختلاف سلیقه سیاسی، دوست ثالثی نیز داریم که دست به قلم خوبی دارد. مطلبی برای من و برخی دوستان مشترک دیگر ایمیل کرده بود. بر خلاف علاقه ام که دوست دارم فقط مطالب خودم را روی این وبلاگ بگذارم، دلم نیامد دیگران این مطلب را نخوانند:

 

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۳٠ - محمد مهدی اسلامی

   سبزها و تغییر مکرر زمین بازی   

استتار شکست با تعریف یک بازی جدید، روش چندان نوینی نیست؛ روشی که این روزها اغتشاشگران به آن متوسل شده اند. اگر تنها به سه ماه پیش باز گردیم، روزهایی که آشوب های خیابانی رقم خورد و به رغم تذکر مکرر خیرخواهان برای طی مسیر اعتراض از مسیر قانونی و پرهیز از برانگیختن احساسات هواداران، لشگر کشی های خیابانی با پوشش خبری لحظه به لحظه بی بی سی و صدای آمریکا شکل گرفت، به یاد خواهیم آورد که بهانه نپذیرفتن رای اکثریت از سوی موسوی و کروبی و حامیان اصلی آنها، ادعای تقلب بود. در این مسیر هر روز ادعایی تازه مطرح گشت و یک به یک پاسخ گرفت تا سرانجام اردوگاه موسوم به جنبش سبز، ناگزیر از جایگزین نمودن شور به جای شعور گشت.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/٢٦ - محمد مهدی اسلامی

   نامه ای برای تبرئه متهمان انفجار نخست وزیری   

مطلبی را هشتم شهریور امسال در روزنامه ایران و سایت رجانیوز منتشر کرده بودم درباره چگونگی مسکوت ماندن چنین پرونده انفجار نخست وزیری ؛ این مطلب واکنش های گسترده ای داشت که سبب شد دو مطلب دیگر منتشر نمایم. نخست مطلب قبلیم درباره اینکه "مسعود کشمیری که بود" را کامل کردم و رجانیوز منتشر نمود و سپس "نامه 60 تن از چهره‌های سیاسی به امام" و شهادت آنها بر مبرا بودن متهمین انفجار را نیز نوشتم که روزنامه ایران و سایت رجانیوز هر دو منتشر نمودند. تغییرات مطلب اول را بر روی همان مطلب قبلی(+) روی وبلاگ اعمال کردم، مطلب دوم هم که امروز منتشر شد، در ادامه تقدیم می شود:

متن کامل
۱۳۸۸/٦/٢٥ - محمد مهدی اسلامی

   روز قدس، روز افشای چهره منافقان   

روز جهانی قدس، یادگار بی بدیل خمینی کبیر، بزرگ بت شکن تاریخ معاصر است. ابتکاری که در مقابله با سیاستهای صهیونیستی، به وحدت امت اسلامی توجه نمود و از فراموش شدن مسئله فلسطین در پیچ و خم دیپلماسی سازشکاران جلوگیری کرد. ابتکاری که دیپلماسی غربی را به چالش طلبید.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/٢٤ - محمد مهدی اسلامی

   دسته بندی های سیاه و سپید را قبول ندارم   

یکی از دوستانی که از سال 1376 خوب می دانستم که همفکری سیاسی نداریم، اما برای دیدگاه هایش احترام بسیار قائلم، شب جمعه برایم ایمیلی زده و بعد از مقدماتی نوشته بود:

متن کامل
۱۳۸۸/٦/٢۱ - محمد مهدی اسلامی

   کاریکاتور ناشیانه از بازی ترور   

22 اسفندماه 1378 بود که شلیک گلوله ای در برابر شورای شهر به سعید حجاریان، مهمات لازم برای توپخانه جنگ روانی رسانه های اصلاح طلبان برای تخریب چند رکن مهم انقلاب مانند سپاه ، بسیج ، حوزه های علمیه و تریبون های نماز جمعه شد. ترور سعید حجاریان درست چند روز پس از پایان اولین تحصن حوزه علمیه قم در تاریخ بعد از انقلاب رخ داد. تحصنی که با حضور علمای بزرگی همچون ایات عظام جوادی آملی، ‌مشکینی، نوری همدانی ،‌ یزدی و ... همراه شد و جریان اصلاحات را با چالشی جدی مواجه کرد.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۱٩ - محمد مهدی اسلامی

   مسعود کشمیری کیست؟   

شهریور سال 1387 ، مطلبی با عنوان "مسعود کشمیری کیست؟" منتشر کردم، اما با انتشار مطالبی بیشتر و تماسهایی که با رسانه های منتشر کننده مطالبم برقرار شده بود، به این جمع بندی رسیدم که باید مطلب قبلی را تکمیل و دوباره منتشر کنم. مطلب ذیل بهینه شده مطلب قبلی است و برای پیشگیری از تکرار، همان مطلب پیشین را اصلاح نمودم.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۱٧ - محمد مهدی اسلامی

   شهید قدوسی اگر بود، کدام فرزند را تایید می کرد؟   

1. قبل ها نیز از شاهد یاران نوشته ام؛ یکی از سخت ترین شماره های آن برایم شماره آیت الله قدوسی (+) بود. نه اینکه سختی کار زیاد باشد، سختی مواجهه با فرزند شهید زیاد بود.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۱٥ - محمد مهدی اسلامی

   لاله های راست قامت شهریور   

از مجاهدین پیشتاز انقلاب اسلامی، 5 شهید در شهریورماه به شهادت رسیده اند. شهیدان اندرزگو، عراقی، رجایی، باهنر و لاجوردی. برای آنها پرونده ای در نشریه ذکر کار کردم که در آمد آن و لینک مصاحبه های پرونده را در ادامه آورده ام.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۱٤ - محمد مهدی اسلامی

   آیا ریشه منافقین جدید خشکید؟   

برخی از دوستان درباره مطلب قبلی بنده، تذکر داده اند که کلی نوشته ای و گنگ. بند اول آن که به نظرم اظهر من الشمس بود و اشکال عمده درباره بند دوم بود. بند دوم را کمی تفصیلی تر نوشتم. اما انتظار نداشته باشید که مثلا بگویم برادر ح.ک در مجلس که به اسم اصولگرایان کار می کند اما فلان سوابق را دارد، منافق است. معیار اگر درست در دستمان باشد، مصادیق را می توان تشخیص داد.

متن کامل
۱۳۸۸/٦/۱۳ - محمد مهدی اسلامی

   خودی نماها و نفاق سوم   

از بعد از انتخابات چند تذکر درون گفتمانی دوست داشتم بنویسم؛ به دلایل متعدد به تعویق انداختم. یکی از اصلی ترین آنها خودی نماها بود که فقط به اشاره اکتفا می کنم.

متن کامل

   اینگونه مسکوت ماند   

شاید اولین بار که پیچیدگی پرونده شهدای انفجار نخست وزیری در هشتم شهریورماه، برایم مفهوم پیدا کرد، در یکی از گپ های نوروزی با شهید لاجوردی بود. اما با شهادت وی، خیلی زود این پرونده که برخی تعقیب آن را یکی از دلایل ترور شهید می دانستند (فارغ از بررسی درستی و نادرستی آن) برایم دغدغه شد. اما از شهریور 1379 به یکی از اصلی ترین مطالعات روزنامه نگاریم تبدیل شد. با بسیاری از شخصیت های مرتبط با پرونده همچون بهزاد نبوی و عطریانفر مصاحبه کردم و بسیاری از چهره هایی که در خصوص آن اطلاعات داشتند را ملاقات کردم. چگونگی مسکوت ماندن چنین پرونده با اهمیتی، یکی از سوالهای اصلی در این میان بود.

مقاله ای که در پی می آید، جواب من با تکیه به تحقیقات گسترده است.

متن کامل

   تبرئه مسعود کشمیری از سوی بهزاد نبوی   

پس از آن‌که افکار عمومی در چند سال اخیر مجدداً حساسیت بیشتری به پرونده هشت شهریور1360 نشان داده و نام برخی چهره‌های مطرح در آن دوباره به چالش کشیده شد، سرانجام در خردادماه سال گذشته «عصرنو»، نشریه داخلی سازمان مجاهدین انقلاب در مقاله‌ای با عنوان «پنجه اقتدارگرایان بر چهره تاریخ و حقیقت؛ درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» سعی بر توجیه رفتار افرادی همچون بهزاد نبوی و خسرو تهرانی در جذب کشمیری کرد.

متن کامل

   آزمون محاکمات   

ماه رمضان ماه رحمت است، ماه خودسازی و زدودن آلودگی ها از شاکله وجودیمان و عاداتمان است و در این مسیر چه الگویی بهتر از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) که پروردگار عالمیان فرمود " لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللهِ اُسـوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن کـانَ یَـرجُـــوا الله وَ الیَــومِ الآخِـــرَ"[1]

متن کامل

   هشداری از شهید لاجوردی که شنیده نشد   

جمعه 26 مهرماه 1387، روزهایی که بسیاری گمان می کردند که خاتمی خود را برای حضور در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری مهیا می کند، وی سخنانی به زبان آورد که اینک باید بار دیگر یادآوری شود.سخنان او در مسجد امیرالمومنین که در سالهای اخیر به محل ثابت برگزاری کنگره های حزب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین تبدیل شده است، در حالی ایراد شد که پس از سخنرانی او گروهی که از قبل برای چنین نمایشی با عنوان «کمپین دعوت از خاتمی» تدارک دیده شده بودند، شعار «خاتمی پاینده، رئیس‌ جمهور آینده» و «خاتمی قهرمان، امید ملت بمان» سردادند.

متن کامل