نگاهی به رابطه متقابل شهید لاجوردی و ولایت   

سال گذشته کنگره ای در دهمین سالگرد او برگزار شد و مقاله ای برای آن نوشته بودم که از معدود مقالاتم بود که بر خلاف رویه سالهای اخیر، دستنویس بود و همراه با فکر کردن، تایپ نکرده بودم، متاسفانه به دلیل خط شکسته و همت دبیرخانه پر از غلط تایپی بود و شکر خدا، کتاب کنگره چاپ نشد. با ویراستاری توسط دوستان سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد، اما همچنان پر غلط بود.

این روزها نام شهید لاجوردی و نفاق شناسی او بیش از گذشته بر سر زبانها است. بد ندیدم همان مطلب را دوباره ویراستاری و بازنشر کنم تا معلوم شود فردی با نفاق شناسی او ، در عمل بسیار ولایت پذیر بود.

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۳۱ - محمد مهدی اسلامی

   وظیفه نخبگان در برابر پروپاگاندای سبز   

پروپاگاندا (Propaganda) در لغت به معنای تبلیغات است اما امروزه بیشتر به معنای کوشش برای ترویج نظرات خاص از طریق بیان واقعیات با گزارش‌های غیر واقعی به قصد تأثیرگذاشتن بر ذهن مخاطب و ترغیب به رفتار خاص استفاده می شود، شاید بتوان معادل فارسی آنرا جوسازی دانست. این عمل به منظور جهت‌دهی افکار عمومی و القاء اندیشه‌ها و افکار خاص در نزد توده‌های مردم و افکار جهانیان است.  

متن کامل
۱۳۸۸/٥/٢۸ - محمد مهدی اسلامی

   دو نکته پیرامون اطلاعیه آیت الله هاشمی   

در پی سکوت نسبی طولانی آیت الله هاشمی رفسنجانی که فرصت سوء استفاده از نام ایشان را برای برخی فرصت طلبان فراهم کرد؛ دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اطلاعیه ای سنجیده اعلام کرد « رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به خاطر جلوگیری از درگیری‌های احتمالی در مراسم سیاسی- عبادی نماز جمعه اقامه نماز نخواهند داشت. »

متن کامل
۱۳۸۸/٥/٢۱ - محمد مهدی اسلامی

   چون لاله جگر خونم از داغ شقایق ها   

متن کامل
۱۳۸۸/٥/٢٠ - محمد مهدی اسلامی

   نگاهی به علل عقب ماندگی در عرصه روزنامه‌نگارى   

می خواستم برای روز خبرنگار مطلبی بنویسم ولی بدلیل فرصت محدود پشیمان شدم. خواندن یادداشتی از برادر عزیز ایمان مطهری منش(+)، اما عزمم را جزم کرد که حتی اگر ناقص و گذرا هم شده، آسیب شناسی خودم را در باره عملکرد خود و همکارانم بنویسم؛ هرچند شاید شدت این آسیب ها در حوزه رسانه های اصولگرا بیشتر باشد.

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱۸ - محمد مهدی اسلامی

   صیانت از مساجد راستین با تخریب مسجد ضرار   

گویی انقلاب اسلامی که تلاش می نمود از حرکت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) الگو بردارد؛ در این سه دهه عمر خویش، مسیری مشابه حرکت نبوی را تجربه می نماید و از این رو الگو پذیری از رفتار آن آخرین پیامبر الهی، کارآمدترین مسیرها را پیش روی ما خواهد گذاشت.

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱٦ - محمد مهدی اسلامی

   همسر شهید بودن   

مارش پیروزی رزمندگان طنین انداز بود و از عملیاتی بی‌نظیر در تاریخ جنگ‌های دنیا خبر می‌داد. فاو با عبور باور ناپذیر رزمندگان از اروندرود، اینک در تصرف رزمندگان اسلام قرار داشت.

صدای زنگ خانه  که آمد، دانه‌های انار از دستش به روی فرش ریخت. این زنگ متفاوت از همیشه بود، منتظر کسی نبود اما گفت "من در را باز می کنم." در را که باز کرد، دو تا ساک روبرویش گذاشتند، ساک همسرش و برادر او. می‌دانست که خبر شهادت را اینگونه می‌دهند.

شهادت دو برادر همزمان، برای مادری که همسرش را نیز در همین راه داده بود؛ قطعا شکننده بود. همین بود که بیشتر به مادر شوهرش فکر می کرد که چگونه خبر را بدهد. کیف را که باز کرد، قرآن پدر شوهر که از لحظه شهادتش به جا مانده بود را زودتر از همه شناخت. بین احساس وظیفه‌ای زینب‌گون و دریای طوفانی احساسات، به استیصال رسیده بود. شنیده بود بسیاری از غواصان را آب برده است و پیکری از آنها نمانده، آیا باید برای همیشه حسرت حتی یک قبر از شوهرش را در دل می پروراند؟ تصمیم گرفت تا زمانی که تایید خبر را از فردی مطمئن نشنیده، هیچ نگوید.

وقتی پس از ساعت ها تلاش، فرمانده همسرش را یافت، فهمید که هر دو برادر با مشکل گم شدن کیف روبرو شده‌اند و آنکه کیف‌ها را آورده، رزمنده‌ای جانباز از موج انفجار بوده است.

گوشی تلفن را که زمین می‌گذاشت، تازه فهمید که در تمام سالهای گذشته، نتوانسته است مفهوم همسر شهید بودن را بفهمد.

پ.ن1: این مطلب را برای شرکت در  جشنواره مجازی دفاع مقدس  نوشتم

پ.ن2: این داستانک بر اساس یک خاطره واقعی است

پ.ن 3: میلاد مولایمان را با یک چشم شوق دیدار و یک چشم اشک غم انتظار تبریک می گوییم

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱٥ - محمد مهدی اسلامی

   بازگشت به وبلاگ اما محدود   

از همه دوستانی که تلفنی، با ایمیل، نظر خصوصی و غیرخصوصی بنده را تشویق به بازگشت زودتر به وبلاگ نویسی کردند متشکرم؛ مشکل عمده ام زمان گذاری برای پاسخ به نظرات بود. اغلب مخاطبین انتظار پاسخگویی سریع دارند و به دلیل گرفتاری های زیاد این روزهایم امکانش برایم نبود.

اینک که کمی گشایش وقتی یافته ام، با پوزش از اینکه ممکن است فرصت کافی برای پاسخ به نظرات نداشته باشم؛ باز می گردم.

پ.ن 1: بر خلاف برداشت برخی دوستان علت گرفتاری من در این مدت، موضوعی کاملا شخصی بود و ربطی به دلسردی از فضای انتخاباتی و ... نداشت.

پ.ن2: برای از دست ندادن تعامل فکری با مخاطبان وبلاگ، برخی یادداشت های این چند روزه را یکجا به روز کردم.

 

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱٥ - محمد مهدی اسلامی

   ترور آیت برای تداوم خط نفاق   

سال 1379 بود که در سالروز شهادت دکتر حسن آیت، اولین تلاش خود را برای انتشار یادنامه ای برای او انجام دادم ؛ در آن سال نه تنها اغلب همراهان دیروز او حاضر به مصاحبه نشدند، که برخی از آنها مرا به پرداختن به موضوعات دیگر راهنمایی می کردند تا دچار مشکل نگردم. این باقی ماندن نگرانی از او بعد از دو دهه برایم بسیار دور از انتظار بود. اما اینک چند صباحی است که "دکتر حسن آیت" مورد استقبال ویژه رسانه ها قرار گرفته است. اگرچه او به اصلی ترین مخالف "بنی صدر" شناخته می شود، ام او اصلی ترین مخالف "میرحسین موسوی" در زمان مطرح شدن وزارت خارجه اش نیز بوده است و همین تیزبینی او، که سالهای بعد گام به گام هشدارهای او جدی تر رخ نمود، بار دیگر نامش را پر آوازه نموده است.

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱٥ - محمد مهدی اسلامی

   عبرتهایی نو از سازمان منافقین   

"سازمان مجاهدین خلق"، همانها که در ادبیات رایج ایران به آنها منافقین می گویند، سالهاست در نگاه ملت ایران حتی لیاقت نفرت ورزیدن هم ندارد. اعضای  این سازمان پس از ترورهای گسترده از سران انقلاب اسلامی، به ترور کور مردم انقلابی متوسل شدند و سپس به دامن رژیمی  پناه بردند که در جنگ رسمی با کشورمان بود. اردوگاه اشرف، نماد خودفروختگی این سازمان به صدام است که سرانجام، پس از سالها تلاش آمریکا برای حفظ آن در دوران پس از صدام، آنگونه که خبرگزاری ها گزارش دادند، روز سه شنبه گذشته توسط ‏ ارتش عراق تسخیر شد.

متن کامل
۱۳۸۸/٥/۱٠ - محمد مهدی اسلامی

   خاتمی و همصدایی با توطئه های آشکار دشمنان ملت   

وقتی در سال 1385 رامین جهانبگلو درباره اقداماتش برای انجام "انقلاب مخملی" سخن می گفت، بسیاری از رسانه های اصلاح طلبان در یک اقدام غیرقابل توجیه، سعی بر تخطئه دستگاه های امنیتی برای برخورد با جهانبگلو کردند و آنها را به داشتن "توهم توطئه" و "افکار دائی جان ناپلئونی"  متهم کردند. اما سخنان او در خبرگزاری ایسنا بسیار حائز اهمیت بود.

متن کامل

   یک متن تاریخی بدون توضیح   

یک متن تاریخی که بد نیست دوباره بخوانیم، بدون توضیح:

متن کامل