نگاهی به نقش متهمان یک پرونده همچنان مفتوح در غائله اخیر   

هم پرونده ای ها

یکی از عوامل موثر در ایجاد اغتشاش در روزهای اخیر که فرماندهی اغتشاشگران را از صدای آمریکا بر عهده گرفته است، محسن سازگارا است. او پیش از انتخابات به شدت در پی القای این مفهوم بود که احمدی نژاد 7 تا 11 میلیون رای بیشتر ندارد و اگر پیروز اعلام شود تقلب رخ داده است. او پس از اعلام نتایج انتخابات با حضور منظم در صدای آمریکا، رادیو فردا و ... به تحریک اغتشاشگران پرداخته است تا آنجا که بسیاری برای صدای آمریکا تعبیر اتاق جنگ را به کار می برند. از شایعاتی که او در این روزها پرداخته است، ادعای حبس خانگی و دستگیری مهندس موسوی ارائه آمارهایی دروغین از کشته ها و اتهامهایی از این دست به نظام است. مرور سوابق این فرد در دقت بیش از پیش ما در شناسایی عناصر نفوذی جدید، خالی از لطف نیست.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۳٠ - محمد مهدی اسلامی

   سناریوهای تکراری برای کودتای مخملی   

آژاکس (AJAX ) ، اسم رمز عملیات سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد است. عملیات کودتایی که دستور آن از طرف چرچیل به خاطر انتقام ملی شدن صنعت نفت و از طرف آیزنهاور به بهانه ترس از حاکم شدن کمونیسم بر ایران صادر شده بود. هرچند انگلیس و امریکا با مفهوم «خطر کمونیست» بازی کرده و به موقع لازم استفاده سیاسی می‌‌کردند. مدارک سری تازه بازشده، بازگوی آن است که سازمان سیا تحلیلی از قدرت حزب توده داشته و آن را خطر جدی در ایران به حساب نمی‌آورد. خلع دولت ملی به وسیله کودتا قرار بود در عملیات چکمه در سال ۱۳۳۱ اتفاق بیفتد. اما حزب توده متوجه شد و به مصدق گزارش داد. مصدق هم با تعطیل کردن سفارت انگلیس در تهران و اخراج تمام دیپلمات‌های انگلیسی، این برنامه را ناکام گذاشت.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/٢٧ - محمد مهدی اسلامی

   تنها خطای موسوی نادیده گرفتن ما 24 میلیون نفر است   

پنج شنبه با محمد رضا یزدانپناه (صاحب وبلاگ بوی خاک و از جوانان روزنامه نگار جبهه مشارکت) بحث پیامکی داشتم. می گفت چرا قصاص قبل از جنایت ؟ کدام شورش؟ تمام ابزار قهریه که دست شماست.  بسیاری از دیگر دوستان نیز شماتت می کردند که چرا مرتب می گویید قصد انقلاب سبز دارند. اما از سخنان جنجالی همسر هاشمی رفسنجانی در صبح انتخابات و پای صندوق رای که گفت  اگر موسوی اعلام نشود تقلب شده و  مردم به خیابانها بریزند هم اگر بگذریم و به حساب احساسات مادرانه بگذاریم نه نظر همسر ایشان، آقای موسوی در زمانی که هنوز در برخی شعب رای گیری ادامه داشت، مصاحبه مطبوعاتی گذاشت و گفت که من پیروز انتخاباتم و مشابه آن نظر را اعلام کرد.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/٢۳ - محمد مهدی اسلامی

   نگاهی به سخنان و تعاملات هاشمی با رهبری در سالهای اخیر   

سال 1383، در شرایطی که گروه های مختلف در تلاش برای برگزیدن نامزد مناسب برای نهمین انتخابات ریاست جمهوری بودند، جامعه اسلامی دانشجویان نیز اعلام کرد قصد دارد برای رایزنی و گفتگو پیرامون انتخابات ریاست جمهوری با اکبر هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی، علی لاریجانی، احمد توکلی و محمود احمدی نژاد به عنوان کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری دیدار ‌کند و ضمن طرح  دغدغه های مردم، از برنامه های آنها نیز مطلع گردد. یکی از خبرسازترین این دیدارها ساعت 16 چهارشنبه، دوم دیماه 1383 در کاخ مرمر با هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نائب رییس وقت مجلس خبرگان رهبری بود. در آن دیدار که چهره هایی همچون ابراهیم شمشیری، امیرحسین خلیلی، مجتبی سلطانی و علیرضا شفا حضور داشتند؛ هاشمی رفسنجانی با بیان برخی نکات تاریخی به انتخاب رهبری در سال 1368 اشاره کرد، اینکه یکی از مباحث مطروحه انتخاب "شورای رهبری" بوده است که رای نیاورده اما هنوز منتفی نیست و خاطر نشان کرد که از انتخاب آن روز پشیمان نیستیم. او اما در میان سخنان خود از پیچیده شدن شرایط کشور نیز سخن گفت. بعد از آن دیدار بود که برخی از اعضای جامعه اسلامی دانشجویان چنین برداشت کردند که هاشمی در طرح بحث "شورای رهبری" تعمد داشته است. حتی این خبر گویا در بخش اخبار ویژه برخی رسانه ها نیز انعکاس یافت که از آن مسیر به شب  نامه های انتخاباتی راه پیدا کرد. بسیاری معتقد بودند که این طرح بحث با یکی از ولایی ترین تشکلهای جوان، نوعی بررسی واکنش های جامعه را در نظر داشته است.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/٢٠ - محمد مهدی اسلامی

   چه کسانی چادر به سر قصد فرار از کشور را دارند؟   

ما در ایران بارها شاهد فرار خائنین بوده ایم. شاید اولین موج فرار پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که مفسدان اقتصادی دربار پهلوی در فرار خود و سرمایه هایشان، از دیگران پیشتاز گشتند.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۱٩ - محمد مهدی اسلامی

   بدانند ما نیز آرام نخواهیم نشست   

اغلب دوستانم می دانند که من دوستانی در جناح های مختلف دارم و فضا که انتخاباتی می شود، لطف آنها بیشتر هم می شود.

از قضا یکی از آنها که حدود 15 سال است با هم دوستیم و حتی عقد اخوت نیز خوانده ایم، این روزها در ستاد مهندس موسوی و حتی در برخی فیلمها و تصاویر در پشت سر او حاضر است. دوستی که به گمانم خیلی اصولگرا است، یادم هست که تعریف می کرد که سال 76 که آن همه با شماها به خاطر حمایت از خاتمی بحث کردم، در نهایت با چشم گریان به ناطق رای دادم. چون گمان می کردم رهبری به او رای خواهد داد. این روحیه او برایم خیلی ارزش دارد؛ برای همین از معدود آدمهایی است که مدت زمانی طولانی با یکدیگر تلفنی بحث انتخاباتی کردیم تا یکی دیگری را قانع کند که البته مثل اغلب این قبیل بحث ها، نتیجه ای هم نداشت.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۱٧ - محمد مهدی اسلامی

   گروه چهارم و طراحی انقلاب مخملین   

از روزهای پایانی مجلس دوم، تقسیم بندی فضای سیاسی کشور به دو جناح یکی از متداول ترین تقسیم بندی ها بود و به مرور هر حزب و تفکری در کشور به یکی از دو تقسیم بندی نیروهای متمایل به روحانیت و روحانیون، شناخته شد. این تقسیم بندی نام های مختلفی را بر خود نهاد، "چپ" و "راست"، "دوم خردادی" و اصولگرا" و دیگر نامهای متداول که سالها برای جامعه سیاسی کشور شناخته شده بود.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۱٦ - محمد مهدی اسلامی

   غبارزدایی از کارنامه میرحسین پس از بیست سال   

اولین بار پس از پایان نخست وزیری، سال 1376 بود که از میرحسین موسوی برای نامزدی ریاست جمهوری به شکل جدی دعوت به عمل آمد، دعوتی که با تداوم سکوت میرحسین و شایعه حمایت وی از خاتمی مدتی دستمایه خبرسازی های رسانه ها بود. باردیگر در سال 1384 اصلاح طلبان نام او را به زبان آوردند که باز او از به میدان آمدن شانه خالی کرد تا سرانجام در حالی که پا به 68 سالگی گذاشته بود، گوشه نشینی بیست ساله خود را به کنار گذارد. انزوای خود خواسته ای که برخی آنرا برای عدم نقد دوران مسئولیت و باقی ماندن یک چهره آرمانی تعبیر می کردند و اینک، او در حالی به میدان آمده است که بسیاری از منتقدان جدی او دیگر در میدان نیستند. منتقدانی همچون شهید دکتر آیت، مرحوم حاج سعید امانی، مرحوم موحدی ساوجی، مرحوم زواره ای و ... بسیاری از بازماندگان نیز با نشست غباری بیست و چند ساله بر خاطرات حوادث و اختلافاتات سالها، کمتر تمایلی برای بازگویی آن دارند. اما نگاهی گذرا بر اسناد رسمی برجای مانده در تاریخ نیز، می تواند بخش هایی از مواضع و عملکرد او را در برابر ما بگشاید.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۱٢ - محمد مهدی اسلامی

   تبلیغات مردمی، باطل سحر جنگ روانی اصلاح طلبان   

حکایت معروفی است حکایت مسابقه خرگوش و لاک پشت. حکایتی که اگرچه برای ما بدیهی است، اما بارها تکرار آن را در جامعه مشاهده می کنیم. این تفکر که دکتر احمدی نژاد نیاز به هیچ تبلیغی ندارد، تفکری رایج و پذیرفته شده در جامعه بود. شاید از همین رو نیز بسیاری از دوستداران ایشان به کنار نشسته اند. غافل از آنکه جو تبلیغاتی و هیاهوها گاه می تواند روند انتخابات را کاملا به رویه ای غیرقابل انتظار بکشاند.

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۱٠ - محمد مهدی اسلامی

   اصلاح الگوی تبلیغاتی و نوشدارو پیش از مرگ سهراب   

هفته جاری، هفته آغاز رقابت های انتخاباتی در ابعاد قانونی آن است. رقابت هایی که بی شک تاثیر جدی بر آرا خواهد داشت و رییس جمهور آینده را مشخص خواهد کرد. در این رقابت ها چند نکته می تواند بیانگر میزان پایبندی نامزدها به شعارهایشان در عرصه عمل نیز باشد.

متن کامل