ناطق نوری؛ وحدت آفرین یا شکاف افزا   

چندی پیش دوست عزیزم یزدانپناه که با یکدیگر اختلاف فکری زیادی داریم، خواست مطلبی درباره احتمال حضور مجدد ناطق نوری در مکانیسم انتخاباتی اصولگرایان بنویسم.

اگرچه تلقی من این است طرح چنین موضوعاتی می تواند برای تعرض به انتخاب مجدد احمدی نژاد باشد، اما از واقعیت نیز نمی توان صرف نظر کرد؛ علی الخصوص که زمزمه هایی نیز از برخی برای دعوت از ناطق نوری برای نامزدی در انتخابات شنیده می شود. آنچه در ادامه مطلب آمده یادداشتی است که در کارگزاران چاپ شده و به نوعی سعی کرده ام در پاراگراف آخر یادآوری کنم که در شرایط باقی ماندن کدورت های موجود حضور او تنها شکاف افزاست.

متن کامل
۱۳۸٧/٧/٢۸ - محمد مهدی اسلامی

   مرتضی حاجی و نماز صبح معاویه   

در ادامه مصاحبه هایم برای شاهد یاران درباره شهید عراقی دیروز به سراغ مرتضی حاجی رفتم. مصاحبه خوبی از کار در آمد و او در حدود دو سالی که با شهید عراقی در زندان بوده است را به خوبی تبیین کرد.

متن کامل
۱۳۸٧/٧/٢٢ - محمد مهدی اسلامی

   کهولت سن، آیت الله طالقانی و نهضت آزادی   

در فرزندان آیت الله طالقانی نوعی دوگانگی اندیشه به وضوح دیده می شود. این موضوع نیز بارها موضوع مجادله شده بود. اما این بار همکاران من با خواهر آیت الله طالقانی مصاحبه کرده بودند که هیچ کس نمی توانست ادعا کند دارای تفاوت اندیشه با برادرش بوده است. این سبب گردید آنهایی که صحبت های خانم طالقانی به مذاقشان خوش نیامده بود به او توهین کنند. از آنجا که مصاحبه عجیب ابراهیم یزدی با اعتماد و مصاحبه های گوناگون اخیر من با برخی نزدیکان آیت الله طالقانی که سبب شناخت عمیق ترم از آن مجاهد فی سبیل الله شده بود، نوعی عذاب وجدان در من به وجود آورده بود که چرا در برابر یاوه گویی های ابراهیم یزدی سکوت کرده ام؛ این جنجال بهانه خوبی شد که یادداشتی در این زمینه در هفته نامه شما به چاپ برسانم.

متن کامل
۱۳۸٧/٧/۱۸ - محمد مهدی اسلامی

   دولت از موضع تهمت دوری می جوید؟   

حقیقتا باور نمی کردم رجانیوز حاضر باشد این یادداشت را به عنوان سرمقاله بگذارد:

اصل 136 قانون اساسی تصریح می کند: "رییس جمهور می‌تواند وزراء را عزل کند و در این صورت باید برای وزیر یا وزیران جدید از مجلس رأی اعتماد بگیرد، و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت، نیمی از هیأت وزیران تغییر نماید، باید مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند."

برخی معتقدند این اصل دست رییس جمهور را در اعمال تغییرات جدید در کابینه بسته است و او را به مرحله بحران در سال پایانی نزدیک کرده است، چه آنکه با حادثه ای همچون استیضاح، برکناری ، مرگ یک وزیر و یا... ممکن است دولت نیاز به رأی اعتماد جدید داشته باشد و از این رو، هرگونه بازنگری درخصوص آقای کردان را به صلاح نمی دانند.

متن کامل
۱۳۸٧/٧/۱٤ - محمد مهدی اسلامی

   تقابل دو نگاه   

"دشمن همواره سعی کرده است اینگونه القا کند که با ایستادگی بر ارزش های اسلام و اصول انقلاب اسلامی، پیشرفت امکان پذیر نیست، در حالی که برخلاف این القائات، پیشرفت های عظیم کشور به واسطه ایستادگی بر شعارها و اصول بوده است."
این سخنان را که اخیرا رهبر انقلاب در جمع مسئولین نظام بیان نمودند شاید پیش از این نیز بارها به نقل از ایشان شنیده بودیم. ایشان بارها یکی از اصلی ترین دلایل حمایت خود از دولت را نیز احیای شعارهای انقلاب و خجالت نکشیدن از طرح چنین شعائری اعلام کرده بودند. شاید در این میان ضروری به نظر برسد به تفاوت ادبیات انقلابی که مورد توجه این دولت قرار گرفته و ادبیات مقابل آن بپردازیم تا قدری به دلایل این حساسیت ویژه پی ببریم.

متن کامل

   تلخ و شیرین های شاهد یاران   

از اول امسال بیشتر وقتم را برای "شاهد یاران" گذاشته ام. نشریه ای که به گمانم مخاطبان خودش را به خوبی یافته و اعتبار خوبی پیدا کرده است. البته این اعتبار مرهون زحمات جناب آقای کائینی است که تا شماره اسفندماه 1386 را تقریبا خودش به تنهایی آماده می کرد و در این چند شماره هم (به جز شهیدان آوینی و بابایی) تقریبا من به تنهایی آنرا آماده می کنم.
کار کردن با شاهد یاران آنقدر وقت گیر هست که به شدت همکاری من با دیگر رسانه هایی که با آنها کار می کردم را تقلیل داده و زمان وقت گذاریم برای اینترنت هم به شدت کم شده است. همین باعث شده دیر به دیر وبلاگم را به روز کنم و یکبار چند یادداشت را یکجا به روز کنم که طبیعتا موجب افت کیفیت وبلاگم شده است.
مصاحبه ها و مقاله های شاهد یاران هم قدری طولانی است و از حوصله وبلاگ خارج است. به هر حال اگر دوستانی علاقه داشته باشند می توانند نسخه اینترنتی آن را در اینجا (+) ببینند که معمولا چند روزی هم زودتر از نسخه چاپی آن منتشر می شود. به زودی هم ویژه نامه شهید هاشمی نژاد منتشر خواهد شد.
کار کردن در این حوزه از جهات گوناگون برایم به شدت جذاب است و از آن جمله حاشیه های جالب اینگونه مصاحبه ها؛‌ مثلا برای همین ویژه نامه شهید هاشمی نژاد با افراد کاملا متضادی مصاحبه کرده ام. از ابطحی گرفته تا ترقی؛ از طاهر احمد زاده استانداری که شهید هاشمی نژاد به خاطر ارتباطاتش با منافقین خواستار عزل او شد تا نزدیک ترین افراد به او. از فرزندانی که نتوانستند از پدر هیچ تصویر دقیقی ترسیم کنند تا کسانی که حتی لحن او را هم از یاد نبرده بودند. الآن هم وِیژه نامه شهید عراقی را در دست گرفته ام و اگر کسی می تواند راهنماییم کند ممنون خواهم شد.
مثل همه جا در کنار تمام نقاط قوت شاهد یاران نقاط ضعفی هم هست؛‌ از جمله متاسفانه قدری در این نشریه اعمال نظرهای شخصی هم  قبل از چاپ صورت می گیرد که از آن جمله حذف کردن مصاحبه بادامچیان درباره شهید صدوقی و شهید سعیدی بود. مصاحبه شهید صدوقی را در سالگرد شهادتش به همشهری دادم که چاپ شد، مصاحبه دکتر بادامچیان درباره شهید سعیدی را هم روی وبلاگ می گذارم تا هم نمونه ای باشد از کارهایم و هم اینکه حداقل آنرا جایی منتشر کرده باشم، از حاشیه های این مصاحبه هم اینبود که آنقدر بحث گرم گرفت که به خاطر این مصاحبه بادامچیان از یک دعوت خانوادگی باز ماند:

متن کامل